Правопорушення серед неповнолітніх

Проблема правопорушень неповнолітніх є і залишається однією з болючих проблем суспільства. Згідно статистичних даних злочинність неповнолітніх має таку структуру: злочини, пов’язані з наркотиками, хуліганство, крадіжки, злочини проти життя та здоров’я.
Злочинність серед молоді все більше набуває групового характеру. Питома вага злочинів, учинених групами, становить понад 70 %. Щодня підлітки в Україні вчиняють понад 100 злочинів, у тому числі одне вбивство або злочин із заподіянням тяжких тілесних ушкоджень, одне зґвалтування, два-три розбійні напади, вісім пограбувань, сімдесят крадіжок приватного та державного майна.
Термін "правопорушення" застосовується в широкому розумінні та об’єднує поняття як злочину, тобто діяння, окресленого в Кримінальному Кодексі України (ККУ), так і правопорушення, відповідальність за яке настає в адміністративному порядку.
Визначення поняття "злочин" міститься в статті 7 КУ, це суспільно небезпечне діяння (дія або ж бездіяльність), що посягає на суспільний лад України, її політичну та економічну систему, державну, громадську та особисту власність, особу, політичні, трудові, майнові та інші права та свободи громадян, а також інше суспільно небезпечне діяння, що посягає на громадський правопорядок.
Адміністративне правопорушення – посягання на громадський і державний порядок, державну власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління, навмисна чи необережна дія або бездіяльність, за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Злочин становить собою більшу суспільну небезпеку, ніж адміністративне правопорушення. Покарання за скоєння злочину має право виносити тільки суд, який своє рішення закріплює вироком.
Основними причинами правопорушень неповнолітніх є:
соціально-економічні: зубожіння населення; відсутність цивілізованих ринкових відносин; розвиток тіньової економіки; зростання в суспільстві соціальної напруги, рівня безробіття, зокрема серед молоді; несприятливе сімейне оточення; негативний вплив позашкільного середовища.
В останні роки зростає кількість злочинів, скоєних неповнолітніми. Щороку за скоєння кримінальних правопорушень засуджується більше тисячі підлітків. У той же час відбувається реформування кримінально-виконавчої системи та пошук видів покарань, альтернативних позбавленню волі, як громадські роботи, виправні роботи, обмеження волі, арешт, штраф. Такі види покарань відповідають принципу гуманізму державної політики у сфері застосування та виконання кримінальних покарань щодо неповнолітніх.
Для здійснення контролю за виконанням покарань щодо неповнолітніх, не пов’язаних із позбавленням волі, в Україні існує кримінально-виконавча служба, структурною складовою якої є Державна установа «Центр пробації».
Станом на 1 квітня 2020 року на обліку в ДУ «Центр пробації» перебуває 844 неповнолітні особи, засуджені до покарань без позбавлення волі.
Територію Сахновщинського району обслуговує Сахновщинський районний сектор філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області, на обліку якого перебуває близько шестидесяти осіб, засуджених до покарань без позбавлення волі (серед них одна неповнолітня особа).

Володимир ГРУЗІН, Сахновщинський районний сектор філії Державної установи «Центр пробації» в Харківській області.

Кiлькiсть переглядiв: 989

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.